- 16. 12. 2025.
U ovom svetom vremenu došašća, 13. prosinca, na spomendan sv. Lucije, okupilo se s nama sestrama sedamnaest djevojaka u našem Samostanu susreta u Ćurlinima na zadnju duhovnu obnovu u ovoj godini. Susret su animirale s. Ines Elek, s. Antonija Delonga i s. M. Cecilija Bašić.
Poslije kreativnog i zabavnog upoznavanja, s. Antonija je održala kratku katehezu na temu: Put prema Božiću – sveci i anđeli u došašću. Djevojčicama je govorila o nadi i obraćenju; o sv. Nikoli, sv. Barbari i sv. Luciji; o biblijskim likovima: sv. Ivanu Krstitelju i proroku Izaiji; o Blaženoj Djevici Mariji i anđelima. Potaknula ih je da se po uzoru na njih dobro duhovno priprave za proslavu Rođenja Gospodinova i otvore svoja srca Isusu: Došašće je vrijeme koje spaja nebo i zemlju, prošlost i sadašnjost. Kroz poruke nade proroka, poziv na obraćenje Krstitelja, dobrotu svetaca, nebeski navještaj anđela i poniznost Djevice Marije, imamo jasne smjernice kako se pripremiti. Neka nam oni budu uzori i neka nam pomognu da dočekamo Isusa spremna i otvorena srca. Poslije su djevojke u šutnji razmišljale o onome što su slušale i odabrale su sveca kojega žele imati za duhovnog pratitelja kroz preostalo vrijeme došašća. Svoje odluke su i zapisale:
Izabrala bih sv. Nikolu! On je zaštitnik djece, donosi radost. On bi mi sigurno pomogao, čuvao bi me i pomagao u svakodnevnim obvezama. Ujedno je on i moj najdraži svetac!
Ja sam izabrala Mariju, zato što mi je kao druga majka! Štiti me od svakoga zla jer je uvijek tu za mene. Moli se za mene. Isusova je majka te mu može prenijeti moje molitve!
Nakon toga stigao je k nama don Klement Radosoljić, župnik Župe sv. Jurja, m., Vojnić-Gardun. On je djevojke najprije ispovjedio, a onda je predslavio sveto misno slavlje. U svojoj nas je propovijedi potaknuo da s našim obiteljima i prijateljima slijedimo primjere svetaca, da se trudimo živjeti sveto i srca svoja otvoriti pravome Svjetlu, Isusu Kristu, te da to svjetlo dijelimo i drugima.
U poslijepodnevnom dijelu susreta, a nakon što smo se i duhovno i tjelesno okrijepile, igrale smo omiljene igre u radosti i zajedništvu uživajući u predivnom danu i ljepotama prirode oko našeg samostana. Poslije toga održana je kreativna radionica, kada su djevojke pod našim vodstvom izrađivale anđele koje će pokloniti svojim majkama na 3. nedjelju došašća. Trudile su se strpljivo i predano oko svojih pravih malih umjetničkih radova. Na njihovim licima mogla se vidjeti radost i ponos što će time razveseliti svoje majke. Po završetku radionice pomolile smo se i pozdravile s djevojkama, a one su se svojim obiteljima vratile ispunjena srca, s onim istim pitanjem koje postavljaju sve djevojke na završetku naših susreta: A kada će opet biti susret? Zahvalne smo dragom Bogu na daru još jednog susreta i daru života svake od djevojaka koje su se tog dana u Ćurlinima okupile.
Na kraju ove kalendarske godine zahvaljujemo dragom Bogu za sve milosti koje nam je u svojoj velikoj ljubavi neizmjerno dijelio u ovom apostolatu i što smo ono što nam je dao mogle dijeliti s mladima njemu na slavu. Ali, darujući se, mi zapravo još više primamo. Radost na njihovim licima, njihove sjajne oči, iskrene molitve i silna žeđ za pravom Ljubavlju – Isusom, to je za nas dragocjen dar!
Hvala od srca svim našim dragim sestrama koje ovaj naš apostolat prate svojim molitvama i žrtvama. Molimo i dalje zajedno da urodi Božjim plodom!
(smcb)
https://png-split.hr/13-novosti/632-samostan-susreta-curlini-dosasce-duhovno-rekreativni-susret-za-djevojke#sigProId0b8370e874
